top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAlaca Çocuk

OYUNUN YERİ

Güncelleme tarihi: 16 Eyl 2021

Hızla değişen bu dünyada çağı yakalamak hatta ve hatta çağın önünde olmak Müslüman ebeveynlerin yapması gereken en önemli işlerden biri olarak görülmektedir. Bilimin bizlere verdiği bilgiler ışığında bugün görüyoruz ki, çocuğa OYUN ile ulaşılır.


Oyun Çocuğun Duygusal Enerjisini Şarj Etmesini Sağlar

Oyun çocuklar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Çocuklar özellikle ebeveynleriyle oynamaktan büyük zevk alırlar. Çocuğuyla oynayan ebeveyn, onun bağ kurma ihtiyacını karşılayıp sevildiğini hissetmesine yardımcı olur. Bu şekilde oyun, duygusal enerjiyi şarj etmede en etkili yollardan biridir (Solter, 2013).


Oyun Bir Öğretim Metodudur

Oyunu sadece, çocukların can sıkıntılarını gidermek, boş vakitlerini eğlenceli hale getirmek için yaptıkları aktivite olarak görmemek gerekir. Çocukluk çağında oyun; İletişimdir, Eğitimdir, Öğretimdir. Çocuklarımıza aktarmak istediğimiz bilgileri, sözel yollardan verdiğimizde bu bilgiyi süzüp alma konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bunu gidermenin en iyi yolu, bilginin oyun aracılığı ile çocuğa verilmesidir. Bir örnek verelim: Mesela sofra adabını çocuklarımıza öğretirken, “Yavrum, yemekten önce ellerimizi yıkamalıyız.” dersek bunu anlayıp hayatına geçirebilir. Lakin bunu evcilik oynarken, bu sadece bebeklerle olmak zorunda değil, oyuncaklara yaptırırsak, bunu daha çabuk benimseyip hayatlarına alacaklardır. Nasıl ki rol model olarak yaşamak, sözel bildirim vermekten daha kalıcı ise, oyun ile öğretmeye çalışmak da böyledir. Çünkü çocuklar oyunda da bir fiziksel model görmektedir.

Oyun, Çocuğa Sevildiğini Hissettirir

Oyun, bebeğin/çocuğun güven, emniyet, karşılıklı ilişki, mizah ve keyif duygularını algılamasını sağlar. Çocuk, oyun ile beraber iletişime geçmeyi, sevildiğini ve kendisine değer verildiğini hisseder. Oyunlar aynı zamanda çocukların canlarını sıkan durumu anlamak için de önemli bir yöntemdir. Çoğunlukla oyunların ilk 10 dakikasında çocuk canını sıkan durumu dolaylı bir şekilde açıklar (Solter, 2013).

Oyunların Yararları

Bu uzun listeden bir kaçını sizlerle paylaşalım;

1. Oyun, bağ kurmaya yardımcı olur.

2. Kendine güveni arttırır.

3. Öngörüyü geliştirir.

4. Kabul görme hissini oluşturur.

5. Gerginliği azaltır.

Ebeveyne Düşen

Ebeveyn, çocuğun oyun ihtiyacını mutlaka karşılamalıdır. Nasıl ki yetişkinler olarak bir günümüzü kimse ile konuşamadan geçiremiyorsak, iletişim bizler için birer sosyal ihtiyaç ise, çocukların da bu ihtiyacına cevap vermek gerekir. Kendilerini yetişkinler gibi sözel şekilde ifade edemeyen çocuklar için oyunun bir nimet olduğunu bilip hareket edilmelidir.


Ebeveynlerin oyun konusunda seçici olmaları gerektiğini de unutmayalım. Suret içeren resimler, heykeller ile oyun oynamamak bir yana, bu tarz oyunları evine almamaya özen göstermelidir. Aynı şekilde şiddet içeren bilgisayar oyunları, ebeveynlerin kontrol etmesi gereken oyunlardandır.


Gelişme çağında olan çocuklar, yeni bir dili kısa sürede öğrenebilecek potansiyele sahip oldukları yaşlarda teknolojik aletlerle uzun süre vakit geçirdikleri takdirde kendilerini ifade etmekte zorlanmaları, problem çözme becerisini geliştirememeleri muhtemeldir.


Oyun konusunu ciddiye alıp, çocuğunun ihtiyaçlarına göre değerlendiren anne-babalar, yarının oturmuş kişilik yapısı olan yetişkinlerini yetiştirdiklerini unutmasınlar. Bir bakıcı elbette oyun için ihtiyaç karşılayabilecek düzeydedir. Lakin unutmayın, anne baba ile oynanan oyun, çocuğa çok daha fazla doyum sağlar.


Uzm. Kl. Psk. Zeynep Koçal


Kaynak: Aletha J. Solter- Oyun Oynama Sanatı
23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page